Trenerių patarimai tėvams – kaip netrukdyti savo vaikui ruoštis varžyboms ar egzaminams?
Priešvaržybinis ir priešegzamininis periodas yra tiek fiziškai, tiek psichologiškai nelengvas laikotarpis vaikams, kurie dar tik mokosi pažinti savo kūną, tvarkytis su stresu bei atsakomybėmis. Dažnai nutinka, kad tėvai, siekdami padėti savo atžalai ir darydami viską, kad jai kuo geriau pasisektų, o streso patirtų minimaliai, gali nejučia daryti meškos paslaugą. Tokiais atvejais trenerių patarimai tampa ypač vertingi. Juk jie turi ilgametę darbo su vaikais patirtį ir gali pasiūlyti efektyvias strategijas, ką daryti tėvams, kad jų pastangos ne pakenktų, o atvirkščiai – prisidėtų prie vaikų sėkmės. Šiame straipsnyje pasidalinsime karatė sporto klubo „Budora“ trenerių patarimais, padėsiančiais tėveliams išlaikyti pusiausvyrą tarp pagalbos ir nesikišimo, kad jų atžalos galėtų pasiruošti svarbiems sezono startams dar tvirčiau ir užtikrinčiau.
- 3 DAN meistro, rinktinių grupių karatė trenerio GYČIO RAMONO patarimai tėvams, kaip padėti vaikui ruošiantis egzaminui:
Vaikams pagelbėtų tėvai, įsitraukę į jų veiklą. Pavyzdžiui, vaikams grįžus iš treniruočių, galima būtų paklausti, ką jie išmoko, ar pabandyti pasimokyti kartu: paklausti veiksmų pavadinimų, pasiteirauti, kam jie skirti. Nors tėvams tai gali atrodyti kaip neįdomūs ar nereikšmingi veiksmai, bet vaikams tokios bendros veiklos su tėvais tikrai patiks. Pasakodami tėvams, ko mokėsi per treniruotę jie nejučia užtvirtins naujas žinias. Patikėkite, dažnai matau, kokį didelį teigiamų emocijų pliūpsnį vaikams duoda paprasčiausias karatė veiksmų išmokimas – tai pakelia motyvaciją ir skatina juos pačius daugiau domėtis sportu, kuriuo užsiima.
- 2 DAN meistro, rinktinių grupių karatė trenerio JULIAUS URBONO patarimai tėvams:
Teiginys "tėvai trukdo vaikui ruoštis varžyboms ar egzaminams" gali nuskambėti paradoksaliai. Tai, žinoma, nėra tiesioginis trukdymas ar pagalių kaišiojimas į ratus. Tėveliai, norėdami padėti vaikui pasiekti rezultatą, dažnai yra linkę persistengti ir versti vaiką dirbti ar treniruotis daugiau nei to reikia, o tai gali lemti vaiko perdegimą. Tėvai, norėdami vaikui padėti, turėtų glaudžiai komunikuoti su treneriu ir įsiklausyti į rekomendacijas, siekiant geriausio rezultato. Treneriai, sukaupę didelę patirtį ruošiant vaikus atsakingiems startams, žino, ko vaikui reikia ir kas jam gali būti naudingiausia. Bendradarbiavimas tarp trenerių ir sportininkų tėvelių šiuo atveju nulemia geriausią galimą rezultatą tiek sportiniu, tiek ir psichologiniu atžvilgiu.
- 2 DAN meistrės, rinktinių grupių karatė trenerės EMILIJOS GATAVECKAITĖS patarimai, kaip netrukdyti, o padėti vaikui ruoštis egzaminui:
Ar būna, kad tėvai stabdo vaikų progresą? Pirmas pavyzdys, kurį prisimenu, - kuomet vaikų tėvai tarsi abejoja trenerio kompetencija įvertinti vaiko pasiruošimą. Yra buvęs ne vienas atvejis, ypač su ką tik pradėjusių sportuoti vaikų tėvais, kai jie netiki, kaip jų pirmokas galėjo pasiruošti pirmam egzaminui per sąlyginai trumpą laiką, ir paprasčiausiai neleidžia vaikui gintis pirmojo savo diržo. Būna liūdna, nes taip yra stabdomas progresas, vaikas atsilieka nuo kitų grupės draugų ir galiausiai dingsta motyvacija sportuoti. Skatinčiau tėvus kuo daugiau bendrauti su treneriu, pasitikėti juo ir jo žiniomis, užduoti klausimus, jei jų kyla, o ne laikytis išankstinių įsitikinimų. Jei vaikas pasiruošęs – nestabdyti jo progreso ir leisti laikyti egzaminą. Jei nepasiruošęs – padėti vaikui, paaiškinti, kad tai nėra „pasaulio pabaiga", tiesiog reikia skirti daugiau laiko treniruotėms ir egzaminą laikyti vėliau, kai bus puikiai pasiruošęs.
Kaip vaikui padėti pasiruošti egzaminui? Pirmiausia ir svarbiausia yra treniruočių lankomumas. Normalu, kad vaikai "aptingsta", kad kažkiek atsibosta atidirbinėti technikas, tad šitoje vietoje reikia tėvų pagalbos vaikus motyvuoti, jiems paaiškinti, kad norint išlaikyti egzaminą reikia įdėti darbo, tad treniruotes lankyti – būtina.
- 1 KYU meistrės, vaikų ir suaugusiųjų karatė trenerės AUŠROS PETKUVIENĖS patarimai tėvams:
Manau, kad pirmiausia tėvai turėtų vaikui padėti susitvarkyti su jauduliu, nekeldami jam per didelių lūkesčių ir neakcentuodami aukštų tikslų: lengviau laimėjus džiaugtis, nei pralaimėjus jaustis blogai nuvylus kitus. Svarbu vaikus raginti eiti pirmyn ir kartu su treneriu skatinti visur dalyvauti. Jei tėvai pasyviai žiūri į varžybas ir diržų egzaminus, tai ir vaikas į tai žiūrės pasyviai. Taip pat labai svarbu komunikuoti su treneriu ir kartu eiti karatė keliu, nes abiejų tikslas – laimingas ir sėkmingas vaikas, besidžiaugiantis savo didelėmis ar mažomis pergalėmis.
- 1 KYU meistro, vaikų karatė trenerio EDVINO GAIDULIO patarimai tėvams:
Vaikai, besiruošiantys varžyboms ar egzaminams, jau ir taip turi daug atsakomybių bei įsipareigojimų. Papildomos veiklos, kurios trukdo treniruotėms, gali sumažinti jų koncentraciją ir sukelti pervargimą. Todėl tėvai turėtų užtikrinti pakankamą vaiko poilsį ir laiką pasiruošimui. Jei įmanoma, šiuo laikotarpiu sumažinkite nereikalingas užduotis, kurios gali blaškyti ir trukdyti pasiruošimui. Be to, vaikai dažnai jaučia nerimą dėl varžybų ar egzaminų. Baimė netaisyklingai atlikti kata ar pralaimėti pirmą kovą gali mažinti jų pasitikėjimą. Kalbėkite su vaiku apie jo baimes ir skatinkite papildomai praktikuotis (namuose ar papildomose treniruotėse). Pavyzdžiui, paprašykite, kad jis pademonstruotų kata šeimos nariams – tai padės sumažinti stresą ir ugdys pasitikėjimą savo jėgomis.
Klubo treneriai ragina tėvus suvienyti jėgas dėl vaikų pergalių ir linki sklandaus pasiruošimo karatė varžyboms bei kvalifikaciniams diržų egzaminams! 😊
ŠALTINIAI.
Treneriai ir jų asmeninė darbo su vaikais patirtis.
Trenerius kalbino ir straipsnį parengė Tomas Lukaitis
Tomas Lukaitis yra karatė treneris, 1DAN meistras, Kyokušin karatė sportuojantis daugiau nei 11 metų. Šis sportas Tomą žavi savo filosofija ir tai, kad nepaisant nieko, karatė prasideda ir baigiasi pagarba." Tomas šių metų pavasarį prisijungė prie „Budoros“ turinio kūrimo komandos. "Visi mano kolegos žino, kaip mėgstu lietuvių kalbos gramatiką ir tekstais savo mintis man dažnai sekasi išreikšti kur kas geriau, nei žodžiais", - sako Tomas.