karatė mokykla BUDORA - karatė ir fizinio rengimo treniruotės visiems

Džiugios naujienos! Įdiegėme naujausią savitarnos sistemos versiją mūsų sporto klubo nariams.

Mūsų klube sportuojant keliems šeimos nariams, taikome šeimos nuolaidas >>>

Naujienos Kaip tėvai gali padėti vaikams pasiruošti varžyboms?

Kaip tėvai gali padėti vaikams pasiruošti varžyboms?

2023.05.02
Šiame straipsnyje norime pakalbėti apie tėvų įsitraukimo svarbą į vaikų sportinio ugdymo procesą ir tai panagrinėti aptariant vieną iš sportinių ugdymo aspektų - vaikų ruošimą dalyvauti varžybose. Be abejo, trenerių darbas ruošiant vaikus yra itin svarbus, tačiau tėvų palaikymas taip pat turi didelę įtaką vaikų savijautai varžybų metu. Prieš keletą savaičių pažįstami dalinosi įspūdžiais iš pirmųjų savo vaiko karatė varžybų, kuriose vaikui teko gerokai stipresnis ir labiau patyręs priešininkas. Pažįstami pasidžiaugė, kad nors jų vaikas išsigando, tačiau būdamas ant tatamio nepravirko ir nepasimetė, o stengėsi apsiginti nuo savo varžovo. Pasakojo po varžybų daug kalbėjęsi su vaiku apie tai, kas įvyko, kaip šis jautėsi. Išties pirmosios vaikų varžybos yra išbandymas ne tik vaikui, bet ir tėvams. Tokioje situacijoje kaip ši, užuot skyrus dėmesį pokalbiui su vaiku, tėvai galėjo pasiduoti emocijoms, imti reikšti pretenzijas treneriams, varžybų organizatoriams, nuspręsti, kad daugiau mano vaikas nebedalyvaus varžybose ar nebelankys treniruočių. Šis pokalbis man priminė anksčiau skaitytą straipsnį, kuriame rašoma apie tai, kaip ruošiantis varžyboms svarbu sutelkti dėmesį į dalykus, kuriuos vaikai gali kontroliuoti.

 

Sutelkti dėmesį į tai, ką galite kontroliuoti

 

Kaip teigia sporto psichologas dr. Patrick Cohn straipsnyje, publikuotame tinklapyje www.kidssportspsychology.com, tėvams svarbu išmokyti sportuojančius vaikus sutelkti dėmesį į tai, ką jie gali kontroliuoti. Prieš varžybas vaikai gali nerimauti dėl to, kad jų metu susidurs su pajėgesniu priešininku, susižeis, jei tai, komandinė sporto šaka, kad treneris lieps jam sėdėti ant suolelio, kol kiti jo komandos draugai žais, kt. Visa tai yra dalykai, kurių vaikas negali kontroliuoti. 

 

Anot kidssportspsychology.com, pajėgesnio varžovo baimė vaikams gali kelti nerimą. Tokiu atveju, tėvams svarbu priminti vaikui, jog būsimų varžovų parinkimo jis negali kontroliuoti ir paaiškinti, jog yra svarbiau koncentruotis į tai, ką galėtų kontroliuoti pats vaikas – savo pasirengimą varžyboms, susikaupimą varžybų metu.

Pavyzdžiui, varžybų metu vaikai gali kontroliuoti savo pastangas ir susikaupti, o ruošdamiesi varžyboms - tinkamai maitintis, išsimiegoti, treniruočių metu kruopščiai ruoštis varžyboms, kt.

 

Sutelkdami savo dėmesį į tai, kas priklauso nuo jų - vaikai supranta, kad jų pasirodymo varžybose sėkmės nelemia kažkokios išorinės jėgos. 

 

Kaip teigia kidssportspsychology.com straipsnio autorius, svarbu, kad vaikai atpažintų situacijas, kuriose jiems ima kelti nerimą nekontroliuojami dalykai, ir mokėtų nukreipti savo dėmesį į tai, ką patys gali kontroliuoti - tai pasiruošimas varžyboms, mityba, miegas, mąstymas. 

 

Anot sporto psichologės Linos Vaisetaitės, sugebėjimą, esant bet kokiomis aplinkybėmis ar apėmus bet kokioms emocijoms, sutelkti dėmesį į tai, kas tuo metu svarbiausia ugdo sąmoningo dėmesingumo (angl. "mindfulness") praktika, kurios dėka išmokstama - valdyti dėmesį (pastebėti, kai jis "nušoka" ir grąžinti atgal), pastebėti, kas šiuo metu vyksta ir priimti savo emocijas ir mintis kaip natūraliai kylantį ir be jokio mūsų įsikišimo praeinantį patyrimą.

 

Tėvai taip pat gali padėti savo vaikams įveikti nerimą artėjant varžyboms, būdami dėmesingi savo vaikų savijautai ir padėdami jiems atpažinti nerimą bei nukreipti mintis, dėmesį į tuos dalykus, kuriuos vaikai gali patys kontroliuoti. Tokia tėvų pagalba leis vaikams labiau pasitikėti savimi ir mėgautis dalyvavimu varžybose. 

 

Dėmesys ne tik kūnui, bet ir psichologinei būsenai

 

„Budoros“ sporto dalies vadovė ir pasaulio čempionė Brigita Gustaitytė sako, jog vaikams, ruošiantis dalyvauti varžybose, svarbu skirti tinkamą dėmesį ne tik savo kūnui, bet ir psichologinei būsenai. Pasiruošime svarbų vaidmenį atlieka ne tik vaikas ir treneris, bet ir tėvai.

 


13 BRIGITOS PATARIMŲ TĖVAMS:

 

PRIEŠ VARŽYBAS:

  • Mityba. Vartoti sveiką bei kuo daugiau angliavandenių turintį maistą, vitaminus ir papildus, kad kūnas būtų sveikas ir turėtų energijos.
  • Miegas. Užtikrinti, kad vaikas kasnakt miegotų bent po 8 valandas. Kūnas bei protas turi spėti pailsėti ir pasiruošti naujai dienai.
  • Poilsis. Užtikrinti kokybišką poilsį, kad kūnas bei protas spėtų atsigauti ir prikaupti jėgų. PS. Gulėjimas lovoje su telefonu ar sėdėjimas prie kompiuterio nėra kokybiškas poilsis, geriau pabūti gamtoje ar paskaityti knygą.
  • Psichologinė būsena. Užtikrinti aplinką, kurioje vaikas jaustųsi saugus, pasitikintis savimi ir motyvuotas. PS. Pasipykti dėl nesutvarkyto kambario galima po varžybų.
  • Rutina. Sukurti rutiną ir jos laikytis kiekvieną dieną, įskaitant ir savaitgalius, kad kūnas bei protas priprastų laikytis nusistatyto plano. Tai naudinga varžybų metu, kai kovoje reikia nepasimesti ir laikytis plano. O motyvuoti kasdien gali padėti ir tėvai, besilaikantys tos pačios rutinos.
  • Treniruočių lankymas. Nors ir savaime suprantama, bet vis tik artėjant varžyboms noriu priminti, kas lankyti treniruotes taip pat labai svarbu :)

 

PO PRALAIMĖTŲ VARŽYBŲ:

  • Didžiuotis savo vaiku. Parodyti vaikui, kad juo didžiuojatės ir palaikote, nesvarbu, kas nutiktų.
  • Kalbėtis su vaiku apie varžybas:

             o   Padėti suprasti, kad šios varžybos yra vienos iš daugelio, tad galima pasimokyti iš klaidų ir kitą kartą pasirodyti geriau.

             o   Pasikalbėti su vaiku apie laikotarpį prieš varžybas ir varžybų dieną, paklausti, kas buvo gerai, o ką būtų galima padaryti geriau kitą kartą.

  • Kartu su vaiku švęsti mažus pasiekimus. Pasidžiaugti dalyvavimu varžybose kartu su vaiku nueinant į kavinę, kiną ar suvalgant picą namuose, kad kitą kartą vaikas nebijotų ir vėl norėtų dalyvauti varžybose.
  • Kokybiškas poilsis. Pasirūpinti kokybišku poilsiu po varžybų, kad kūnas bei protas atsigautų po sunkių treniruočių, įtampos ir varžybinio streso. Net, jei vaikas pralaimėjo, pasiruošimas varžyboms ir varžybų diena jam vis tiek buvo sudėtingi. Jeigu varžybos sekmadienį, o pirmadienis nėra labai svarbus mokykloje, siūlyčiau praleisti jį namuose.

 

PO PERGALĖS VARŽYBOSE:

  • Pasidžiaugti savo vaiko laimėjimu. Kad ir kaip kartais laimėjimas atrodytų savaime suprantamu dalyku, juo būtina pasidžiaugti. Geriausia pergalę atšvęsti nueinant į kavinę, kiną ar surengiant nedidelį vakarėlį namuose, kad vaikui liktų smagus prisiminimas ir sekantį kartą jis vėl norėtų dalyvauti bei laimėti.
  • Kalbėtis su vaiku apie varžybas. Pasikalbėti su vaiku apie laikotarpį prieš varžybas ir varžybų dieną, paklausti, kas buvo gerai, o ką būtų galima padaryti geriau kitą kartą.
  • Kokybiškas poilsis. Pasirūpinti kokybišku poilsiu po varžybų, kad kūnas bei protas atsigautų po sunkių treniruočių, įtampos ir varžybinio streso.  Jeigu varžybos sekmadienį, o pirmadienis nėra labai svarbus mokykloje, siūlyčiau praleisti jį namuose.

 

 


Šaltiniai:

https://www.kidssportspsychology.com/teach-sports-kids-to-focus-on-what-they-can-control/

https://sportopsi.lt/blog/demesingas-meistriskumas