Kaip „Budora“ pasirinko sveikos gyvensenos kryptį?
Jei "Budora" leistų žurnalą ar laikraštį, šį tekstą geriausiai apibūdintų žodžių junginys "Redakcijos skiltis". Man atrodo, kad papasakoti apie kelionę, kaip atėjome iki konkretaus sprendimo yra svarbu, nes tai parodo, kad tai, ką darome yra tikra, išgyventa ir pasverta. Taigi, šiuo tekstu glaustai papasakosiu, kaip "Budora" apsisprendė "kalbėti" sveikos gyvensenos temomis, o tai, kad lydėjau "Budorą" visos šios kelionės metu, tikiu, man padės geriau visa tai atskleisti.
2017 m. rudenį įmonės įkūrėjas Donatas Imbras, kviesdamas mane prisijungti prie "Budoros" komandos, pasakojo apie savo siekį sukurti kažką daugiau nei dabar yra, išplėsti įmonės veiklą ir būti daugiau nei karatė klubu. Taigi, ilgai nelaukę kartu keletu ilgamečių klubo trenerių bei Donatu ėmėmės ieškoti atsakymo į klausimus: "kaip ir kur norime nukeliauti? Kokia turėtų būti ilgalaikė "Budoros" vizija?"
Ilga kelionė naujos vizijos link
Komanda turėjo daug skirtingų idėjų, tad vienu momentu supratome, jog metas sustoti ir prie atsakymo paieškos grįžti vėliau. Nors aktyvias diskusijas apie ilgalaikę „Budoros“ viziją atidėjome, klausimas visus tuos metus "buvo šalia" įvairiomis formomis - mintyse, diskusijose, įgyvendinamuose projektuose, kt.
2020-2021 m. m. sezoną atėjo supratimas, kad jau esame pasirengę ieškoti atsakymo (ir atsakyti į klausimą) apie ilgalaikę klubo viziją. Todėl 2021 m. pavasarį kartu su keletu patyrusių klubo darbuotojų – Brigita Gustaityte, Simona Naubetchanoviene, Viktorija Liepiene ir Pauliumi Norkum - susibūrėme į komandą ir su Donato palaikymu pradėjome strategines diskusijas apie "Budoros" ateitį.
„Kelionėje“ link ilgalaikės „Budoros“ vizijos patyrėme visko ir audringų diskusijų, ir vienbalsio sutarimo, ir abejonių, bet rezultatą pasiekėme ir tikrai žinome, kad ilgalaikis "Budoros" siekis yra tapti sveikos gyvensenos ekspertais, padedančiais auginti fiziškai aktyvią ir sveiką visuomenę.
Turbūt paklausite, kaip sveika gyvensena susijusi su karatė? Atsakymą į šį klausimą pradėsiu žodžių junginio "sveika gyvensena" aptarimo. Jei 100 žmonių paklaustumėte, kas yra sveika gyvensena, labai tikėtina, kad gautumėte 100 skirtingų atsakymų. Greičiausiai kiekvienas atsakymas ir visų atsakymų visuma - būtų teisingi. Taigi, kaip mes "Budoroje" suprantame sveiką gyvenseną? Nagrinėjome skirtingus apibrėžimus ir nusprendėme, kad šis apibrėžimas: „Sveika gyvensena - tai subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, psichinė pusiausvyra, bendra organizmo būklė bei žalingų įpročių nebuvimas“ geriausiai atspindi tai, ką galvojame.
O karatė ryšys su sveika gyvensena? Diskutuodami pirmiausiai šį klausimą uždavėme trenerei ir sporto dalies vadovei Brigitai Gustaitytei. Brigitos atsakymas buvo „žinoma, susijęs“ ir ji pradėjo vardinti, kad rūpinasi ir savo mityba, ir dienos režimu bei miego kokybe, ir emocine sveikata bei fizinių savybių stiprinimu, nes visa tai jai svarbu ir kaip sportininkei, ir kaip asmenybei. Brigitos pasidalinimas mus padrąsino toliau svarstyti sveikos gyvensenos idėjos integravimą į „Budoros“ veiklą.
Kaip sveika gyvensena atsispindi „Budoros“ veikloje?
Nuo 2023 m. vasario su klubo bendruomene dalinamės žiniomis apie sveiką gyvenseną. „Budora" dirba su vaikais ir jaunimu, tad pirmiausiai dalinamės žiniomis apie vaikų ir jaunimo sveiką gyvenseną. Norime padėti ir jums, ir vaikams geriau suprasti sveikos gyvensenos svarbą ir principus, pasidalinti „Budoros“ sukaupta patirtimi. Taigi, nuo vasario, kiekvieną mėnesį su jumis dalinamės straipsniais arba vaizdo įrašais, kuriuose nagrinėsime vaikų ir jaunimo fizinio aktyvumo, traumų prevencijos, sveikatai palankios mitybos ar emocinės sveikatos temas.
Ir toliau sveikos gyvensenos elementus integruosime į „Budoros“ veiklą:
- Laimėjome ir įgyvendinome Sveikatos ministerijos inicijuotą projektą. Šį sezoną pradėjome įgyvendindami Sveikatos ministerijos inicijuotą projektą, kurio metu kartu su vidinių klubo ir išorinių ekspertų pagalba sukūrėme interaktyvų „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikos gyvensenos ugdymo vadovą“. Be to, šio projekto metu Baltupių progimnazijoje sportuojantiems vaikams (viso 8 grupėse) klubo treneriai vedė edukacinius užsiėmimus apie sveikatai palankią mitybą, emocinę sveikatą bei fizinio aktyvumo naudą. O vidiniai ir išoriniai ekspertai dalinosi žiniomis apie vaikų ir jaunimo sveiką gyvenseną su klube sportuojančių vaikų tėvais.
- Kryptinga fizinių savybių lavinimo programa jaunesniems vaikams. Šio sezono pradžioje į karatė ugdymo programą jaunesniems vaikams įtraukėme kryptingą fizinių savybių lavinimą (už programą esame dėkingi fizinio rengimo treneriui Ričardui Pupeikiui), o vyresni sportininkai ir rinktinės nariai jau ne pirmus metus fizines savybes gali lavinti papildomose fizinio rengimo treniruotėse.
- Treniruočių metu treneriai dalinasi žiniomis apie sveiką gyvenseną ir asmenines savybes su treniruojamais vaikais. Nuo vasario 1 d. remdamiesi vidinių ir išorinių ekspertų sukurtomis metodikomis, treneriai 16 grupių kalbasi su vaikais apie asmeninių savybių svarbą bei sveiką gyvenseną.
Naujas logotipas ir tinklapis. Keičiasi ne tik vidus, bet išorė arba „Budoros“ ilgalaikiai tikslai atsispindi ir logotipe bei naujoje interneto svetainėje.
Tai pirmieji, bet toli gražu ne paskutiniai pokyčiai, kuriuos pastebėjote „Budoros“ veikloje. Linkime, kad kelionė po sveikos gyvensenos pasaulį būtų įdomi ir naudinga visiems!
Lina Svirnelienė, verslo vystymo vadovė