karatė mokykla BUDORA - karatė ir fizinio rengimo treniruotės visiems

Mūsų klube sportuojant keliems šeimos nariams, taikome šeimos nuolaidas >>>

Naujienos Dešimt aktyvaus laisvalaikio idėjų visai šeimai

Dešimt aktyvaus laisvalaikio idėjų visai šeimai

2023.08.10

Mokslo metų eigoje vaikai daug juda darbo dienomis (ypač, jei lanko treniruotes), tačiau savaitgaliais yra gana pasyvūs. Vasarą, pasibaigus mokslo metams, baigiasi ir treniruotės, tad vaikų fizinis aktyvumas sumažėja. Šiame straipsnyje Jus supažindinsime su fizinio aktyvumo rekomendacijomis vaikams, kurios, tikimės, padės jums lengviau subalansuoti savo vaikų fizinį aktyvumą mokslo metų eigoje bei įsibėgėjus vasarai, ir pasidalinsim dešimčia aktyvaus laisvalaikio idėjų visai šeimai.


Turbūt kiekvienas esame girdėję apie reguliaraus fizinio aktyvumo teikiamą naudą: nuo tvirtėjančių kaulų, stiprėjančių raumenų, gerėjančios ištvermės iki aštrėjančios smegenų veiklos, gerėjančios nuotaikos bei miego kokybės. Anot Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), visų pirma, vaikai ir paaugliai kasdien vidutinio – aukšto intensyvumo fizinei veiklai turėtų skirti mažiausiai 60 minučių. [1] Didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas aerobinei veiklai, pvz., bėgimas, šokiai, važinėjimas su dviračiu, plaukimas, lauko žaidimai, kt. Šių 60 minučių sporto per dieną nereikia sukaupti „vienu smūgiu“ - tai galima padaryti būnant fiziškai aktyviais visos dienos eigoje. Taip pat svarbu paminėti, jog bet kokia aerobinė veikla turi vykti ne trumpesniais nei 10 minučių intervalais, nes priešingu atveju nebus gaunamas pakankamas teigiamas poveikis organizmui. [2] Taip pat PSO rekomenduoja, jog bent tris kartus per savaitę į kasdienį 60 minučių ar ilgesnės trukmės fizinį aktyvumą būtų įtrauktos aukšto intensyvumo aerobinės veiklos (pvz., greitas ėjimas, vidutinio tempo arba greitas bėgimas, intensyvus komandinis sportas, kt.) ir raumenų bei kaulų stiprinimo veiklos. [1] Be to, PSO rekomenduoja kiek įmanoma mažiau laiko, praleisti sėdint, o ypač įnikus į ekranus. [1]


Dalinamės trumpa atmintine [3] – mūsų nuomone, ji puikiai apibūdina fizinio aktyvumo rekomendacijas vaikams. Atsispausdinkite ją, pasikabinkite namuose vaikams (ir visai šeimai) matomoje vietoje – tai bus puikus priminimas kiekvienam šeimos nariui.

                    


Žinodami šias Pasaulio Sveikatos organizacijos rekomendacijas, galėsite lengviau susidėlioti tinkamą fizinio aktyvumo kiekį dienos eigoje, pasirinkti sporto būrelius arba susiplanuoti aktyvius vakarus bei savaitgalius. Pavyzdžiui, mokslo metų eigoje galima įtraukti ne trumpesnes negu 10 minučių pertraukas mokantis bei jų metu aktyviai pajudėti. Tokiu būdu nesudėtingai „surinksite“ 60 min. aktyvios fizinės veiklos kasdien, kartu pagerindami ir mokymosi produktyvumą.

Vasaros atostogų metu vaikai turi daug laisvo laiko, tad nemažą dalį šio laiko vaikai leidžia prie ekranų, dėl to jų bendras fizinis aktyvumas vasarą, lyginant su mokslo metų mėnesiais, ženkliai sumažėja. Taigi, priminkite vaikams, kad vasara yra puikus metas dažniau kieme susitikti su mokslo metų eigoje rečiau matytais draugais ir, žinoma, pailsinti kūną ir protą nuo mokslų bei ekranų. Be to, žmogaus organizmas geriausiai atsigauna būtent tada, kai poilsis yra aktyvus! 



Taigi, kviečiame vaikus bei jų tėvelius vasaros metu išlikti fiziškai aktyviais ir dalinamės 10 aktyvaus laisvalaikio idėjų visai šeimai:

  • Rytinis bėgimas / rytinė mankšta-treniruotė drauge garantuos puikią dienos pradžią! O jeigu esate pelėdos ir manote, kad niekas jūsų nepriverstų anksti ryte apsiauti bėgimo batelių, siūlome bėgimą paversti visiems naudingu vakaro žaidimu: kiek valandų per dieną praleidote prie ekranų – tiek ratų vakare turite apibėgti arčiausiai jūsų esančios mokyklos stadione. Kad į bėgimą visi įtrauktų dar labiau – lenktyniaukite vieni su kitais arba siekite gerinti savo asmeninius rezultatus. Chronometru išmatuokite, per kiek laiko kiekvienas šeimos narys įveikia tą patį stadiono ratą ar pasirinktą atkarpą parke. Po savaitės matuokite vėl ir visi pasistenkite savo asmeninius rezultatus pagerinti. Tegu tai tampa jūsų šeimos aktyvumo tradicija ir vasarai baigiantis tikrai turėsite kuo didžiuotis!

  • Vandens mūšis karštą vasaros dieną nepaliks abejingų nei vaikų, nei suaugusiųjų! Ir visai nebūtina lėkti į prekybos centrą tam, kad visus apginkluotumėte specialiais vandens šautuvais. Mūšio lauke tik bet kas: balionai, kibirai, laistytuvai ar net paprasčiausi puodeliai. Svarbiausia, kad nė vienas šeimos narys neliktų sausas.

  • Pasivažinėjimas dviračiais ne tik pakedens plaukus, bet ir taps spontanišku nuotykiu visai šeimai! Net jeigu neturite asmeninių dviračių, kiekviename mieste tikrai rasite dviračių nuomos paslaugas. Mažiausiems šeimos nariams, dar neįgudusiems važinėti dviračiais, galite išnuomoti specialią priekabą, kuri leis visai šeimai įveikti įspūdingus atstumus.  

  • Užkopus į apžvalgos bokštą ar į piliakalnį, kurių Lietuvoje yra begalė, atsivers kerintys vaizdai. Užlipti vien tik į visus Lietuvoje esančius apžvalgos bokštus būtų didžiulis iššūkis vasarai. Išsirinkite, nuo kurio pradėsite ir pirmyn: https://www.pamatyklietuvoje.lt/keliones/topai/auksciausias-ir-kiti-apzvalgos-bokstai-lietuvoje/259

  • Treniruočių, kurios vyksta ir vasaros metu, lankymas padės visai šeimai įsisavinti kovinio sporto pagrindus ar fiziškai sutvirtėti! Be to, tai leis palaikyti dienos režimą, kuris vasarą dažnai išsiderina (vėlai atsikeliame, vėlai einame miegoti…), o miegas po intensyvios treniruotės tikrai bus daug saldesnis. Vienas iš vasaros treniruočių pasirinkimų: https://budora.lt/lt/naujienos-detales/sportuosime-vis-vasar

  • Diena prie vandens telkinio su maudynėmis, pliažo tinkliniu ir pasivaikščiojimais gamtoje leis atsiriboti nuo darbo ir pamiršti visus slegiančius rūpesčius! Siūlome skirti užduotį vaikams – kol jūs paruošite viską, ko prireiks iškylai, jie internete turi surasti labiausiai patinkantį paplūdimį, prie kurio norėtų nuvykti. Garantuojame, vaikai pateiks visą lankytinų paplūdimių sąrašą, kurio užteks net ir vasarai pasibaigus.

  • Komandinis sportas gryname ore leis smagiai parungtyniauti tėvams su vaikais! Jeigu jau išbandėte visus tradicinius žaidimus (tinklinį, badmintoną, kvadratą...) ir norisi ko nors naujo, semkitės idėjų internete, arba paprašykite, kad vaikai išmokytų žaidimų, kuriuos jie žaidžia kieme su draugais.

  • Čiuožinėjimas ant ledo vasaros metu galbūt ir skamba kaip keista idėja, tačiau tai vienas iš pačių smagiausių būdų atsivėsinti karštą vasaros dieną! Jūsų mieste nėra ledo čiuožyklos? Vadinasi, turite puikią progą susiplanuoti išvyką į kitą miestą, kuriame galėsite ir pačiuožinėti, ir pasivaikščioti, ir kažką naujo pamatyti ar sužinoti.

  • Nusimatanti lietinga diena – tai puiki proga sužaisti kelias boulingo partijas ir pasivaržyti, kuris šeimoje pelnys daugiausiai strike‘ų! Nemėgstantiems boulingo siūlome išmėginti virtualios realybės pramogas, kurios leis jums aktyviai judant žaisti tokius žaidimus kaip golfą, ledo ritulį, dalyvauti penkiakovėje ar bokso turnyre. 

  • Pagalba tėvams (seneliams, draugams ar giminaičiams) su sodo-daržo darbais – kartu ir geras visos šeimos laikas, ir rimta treniruotė! Artimieji tikrai apsidžiaugs. Nerandate, kam pasiūlyti savo pagalbą? Nuvykite į artimiausią gyvūnų prieglaudą ir padėkite jos darbuotojams pavedžioti šunis. Kelios valandos pasivaikščiojimo su gyvūnais bus ne tik poilsis nuo rutinos, bet ir labai prasmingas darbas.

 


Šaltiniai:

1. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

2. Zumeras, R. (2020). Bendrosios fizinio aktyvumo rekomendacijos visoms amžiaus grupėms. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.

3. https://etaplius.lt/naujiena/fizinio-aktyvumo-rekomendacijos-skirtos-vaikams-ir-paaugliams